Monday, October 11, 2010

Ülesanne 4

Mina valisin võrdlemiseks kõnesüntesaatori ja reljeefse hiire. Mõlemad tugitehnoloogiad on mõeldud nägemispuudega inimestele ning teevad nende jaoks arvuti kasutamise lihtsamaks.

Kõnesüntesaator

Kõnesüntesaator on arvutiprogramm, mis suudab digitaalkujul olevat teksti inimkõnet jäljendades lugeda. Kõnesüntesaatorit kõneanalüsaatoriga kombineerides on võimalik luua keskkond, kus inimene saab arvuti või mõne arvutit sisaldava seadmega suhelda ainult kõne vahendusel. Eesti keele kõnesüntesaatori arendamisega tegelevad Eesti Keele Instituut, TTÜ Küberneetika Instituut ja Tartu Ülikool. (Wikipedia 2010)
Tihti kasutatakse kõnesüntesaatorit koos ekraanilugejaga. On olemas ka riistvaralisi lahendusi (arvutisse pandava laienduskaardina või eraldi seadmena). Kõnesüntesaator on kasutatav lisaks nägemispuudega inimestele ka kõneprobleemide (spastika) korral - Eestis kasutab seda näiteks jalaga maaliv kunstnik Meelis "Mella" Luks. Katseliselt on kõnesüntesaator olemas ka eesti keele jaoks - vt http://www.phon.ioc.ee . Esialgu töötab see kahjuks vaid Windowsil. (Kikkas 2009)

Reljeefne hiir

Reljeefne hiir on seade, mis on mõeldud hiire kursori juhtimiseks, hiire klahvide klõpsutamiseks, kuid annab samal ajal vastava tarkvara abiga ka reljeefsel kujul tagasisidet hiire kursori alla jääva ekraanipiirkonna kohta.
Näiteks Virtouch reljeefne hiir annab infot ekraanil oleva kohta kolme ruudukujulise piirkonna kaudu. Igas neis piirkondades on 32 punktikest, mis tõusevad hiire pinnast esile või lähevad peitu, seda vastavalt hiirekursori all olevale kujutisele. Lisaks võib see seade kasutada oma hääleväljundit või töötada koos arvutisse installeeritud ekraanilugejaga. Reljeefne hiir võimaldab pimedal arvutikasutajal saada ülevaate ekraanil olevatest kujunditest ja joonistest ning isegi joonistada Windows paint'ga, kuid probleemiks on seadme kõrge hind ning keeruline kasutama õppimine. (Räpp 2003)

Kõnesüntesaator ja reljeefne hiirt ei kasuta ainult nägemispuudega inimesed, vaid nende kasutajate hulka kuuluvad ka muud erivajadusega inimesed, nt kõnehäiretega inimesed. Kui kõnesüntesaator on suhteliselt odav abivahend (leidub ka tasuta programme), siis reljeefne hiir on üsna kallis tugitehnoloogia. Kui kõnesüntesaator ei nõua inimeselt erilist pingutust, siis reljeefse hiire kasutamine on üsna keeruline. Kursori stabiilsuse saamiseks, peab inimene suutma enda käelihaseid kontrollida. Kõnesüntesaator on hea viis, kuidas saada infot kiiresti, kuid reljeefne hiir annab täpsema informatsiooni, kuigi tema kasutamine võtab rohkem aega. Kui kõnesüntesaatori puhul saab inimene infot keelelisel teel, siis reljeefse hiire abil on tal võimalik tunnetada ekraanil olevaid objekte. Antud tugitehnoloogiate puhul täiendavad nad üksteist ning annavad erivajadusega inimesele mitmetahulisema tunnetuskogemuse, kui kasutades antud abivahendeid eraldi.



1.K.Kikkas, 2009. Haridustehnoloogia ja erivajadustega inimesed/Tugitehnoloogia. http://beta.wikiversity.org/wiki/Haridustehnoloogia_ja_erivajadustega_inimesed/Tugitehnoloogia (11.10.2010)

2.Vikipeedia, 2010. Kõnesüntesaator. http://et.wikipedia.org/wiki/K%C3%B5nes%C3%BCntesaator (11.10.2010)

3.A.Räpp, 2003. Ülevaade pimedate ja nõrgalt nägijate abivahenditest arvutiga töötamisel. http://www.ppy.ee/abiks/probleemist/ (11.10.2010)

No comments:

Post a Comment